Bristol M1B jako M-oř.

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 srp 2023 10:09

Pokud bude v rozumné vzdálenosti od Brna nějaká jednodenní soutěž oříšků, tak bych se rád zůčastnil, nejraději v pěkné hale ve Střelicích. Abych měl nového oříška tak začínám stavět Bristola M1B
Přílohy
díly M1B.JPG
Bristol M1B v kostře.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 srp 2023 18:10

Fotky Bristola M1C z.doc
Podklady
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 srp 2023 18:29

Bristol M1B podklady
Přílohy
fota.jpg
3p.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 srp 2023 09:17

Takže potaženo Kashmirem 9 g/m2, který po obarvení anilinkami ztěžkl: žlutý na 12g/m2 a hnědý na 15g/m2, což je více než jsem očekával. První vypnutí potahu vodou a pak první nátěr sině ředěným napínákem. ještě přijde jeden a pak snad obtisky. Doufal jsem, že mi je snad udělá Jirka Doležel, ale ten se omlouvá, že mu zaschl toner v tiskárně. takže to zkusím sám, ale bude to problém, kompresor na stříkání jsem již před rokem vyhodil, takže to zkusím fixírkou. Na spodku trupu je zatím nepotažený montážní otvor, ten zakryji až po kompletaci.
Přílohy
potaženo.JPG
celé potaženo.JPG
montážní otvor pro kompletaci.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 srp 2023 09:23

V sobotu za poledne mne volal Jano Kuchta a ptal se zda ještě žiju. Ptám se proč ta starost? On že za padesát let jsem nikdy nevynechal soutěž dvacetinek na Medlánkách a nyní chybím takže je to se mnou asi vážné.
Byl jsem v šoku, že na seznamu soutěži SMČR nic není. On, že na minimakety.cz Akce to je. Má pravdu, ale tam jsem se nepodíval. Rád bych si zalétal old-timery, Schneiderův pohár i elelektro kondesátory. Ale nemám připraveny svazky a jsem bez auta a Petr je v Polsku, takže jedu se koupat na přehradu.
Obtisky na Bristola to je úplné fiasko : neprve jsem se ptal v JASYKU, zda mi je na laserovce natisknou na bílý obtiskový arcch z prodejny kitů, to odmítli, tak jsem si myslel že koupím lesklou bílou humbrolku nastříkám ty jejich štítky na sešity 4 ks pohromadě ve formátu A4 a na ty snad mi to natisknou, ale v prodejně nemají bílou lesklou humbrolku, syntetickou agamu, ani jinou takovou barvu. Takže jsem koupil jeden arch bílé pro obtisky za 90 Kč, udělal ze široké lepící pásky masky pro stříkání znaků a pak fixírkou stříkal modrou, výsledkem bylo, že to rozpouštělo tu bílou míhalo se a místo modrého mezikruží tam zbylo něco bílého se slabým modravým nádechem - naprosté fiasko. takže jsou dvě možnosti, počkat na Jirku, až bude mít nový toner, případně může li to udělat v práci, Nebo udělat znaky papírové, tím naroste váha a nebude to ono !
Přílohy
masky znaků.JPG
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od discobolos » 21 srp 2023 10:59

Luboši, obávám se, že v žádném copy centru ti obtisky nevytisknou. Striktně dodržují pravidlo, že tisknou jen na materiály vlastní, vyzkoušené. Při ceně jejich tiskáren se není čemu divit ;) .
Jedině poptat někoho z modelářů, kteří vlastní svoji laserovou barevnou tiskárnu, nebo mají podmínky jinde, kde to lze vytisknout :).

Nebo si je objednat zde: http://www.vinar.cz/
Ale cena bude pro tebe nejspíš neakceptovatelná.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 srp 2023 12:31

To se mi snad jen zdá - udělat obtisky na kokardy - snad nemůže být nic jednoduššího. V tom jsem neviděl žádný problém ani v tak dávných dobách, kdy jsem neměl ani kompresor, natož airbrush, a o nějakém tisku jinak než jehličkovou tiskárnou se nikomu ani nezdálo. Tehdy nebyly ani ty obtiskové papíry v rozměru A4 a byly jen oblizovací hnědé lepící pásky - přesto jsem to běžně dělal. Postup byl zcela triviální, stejný jako bych to dělal z barevného Modelspanu. Prostě fixírkou nebo autospejem (ale ten asi hrozně drahý, že :o ) nastříkám na papír s lepivou vrstvou barevnou plochu a až uschne tak kružítkem vyříznu obě mezikruží a střední kruh a nalepím to tam kam to patří. Jen je třeba si vyzkoušet jak moc má být ta vrstva barvy silná (nebo nastříkám jako podklad nějaký lak) aby se s tím dobře pracovalo, tj. aby se to nenatahovalo jak guma nebo naopak to nebylo moc tlusté a nepoddájné.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 srp 2023 19:37

Pavle máš pravdu, také jsem to tak dělal, Jenže před rokem jsem vyhodil kompresor, že již nikdy nic stříkat doma nebudu, Eva je alergická i na nejmenší závan nitrolaku, Poblémje, že znaky na horní straně jsou z tenkým bílým lemem, jedná se o oříška, takže třetinový rozměř než u dvacetinky Spita a mnohem složitější, pak je zde to nejdůležitější : je mi 83 let a oči již neslouží jako dříve. Za 25 let to asi pochopíš.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 srp 2023 21:25

Asi je již pro mne typické, že hůavní argument, proč nemohu sám si obtidky znaků udělat je. že v prodejně nemají žádnou syntetickou bílou barvu. Bez ní by jsi to nesvedl ani ty Pavle.
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 97
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 22 srp 2023 09:09

Já s úspěchem používám a tisknu na obtiskové papíry https://aeroteam.cz/cs/produkt/op-02-ob ... ily-420453 bíle průhledné stříbrné Jirka
0

Krucoun123
Reakce: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 07 dub 2023 13:40

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Krucoun123 » 22 srp 2023 14:13

Lubosi jak to má byt velké a jak přesně to ma vypadat. Pošli mi to do mailu a já ti ty obtisky udělám a pošlu. Je to otázka 10 minut. Nechápu ze brněnští kolegové s tím mají takovej trabl.
Ondra Krucky
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Bristol M1B jako M-oř.

Příspěvek od Lubomir Koutny » 23 srp 2023 08:06

Ondro moc ti děkuji za tvoji opravdu velkorysou nabídku. Bohužel nemohu ji využít, moc jsem spěchal s dokončením a tak znaky jsou již hotové z barevných papírů nalepené na modelu, ten je také již vydrátovaný a prakticky hotový. prázdná váha bez svazku a případného dovážení plastelinou na špici kuželu je nyní 7g, což není špatné. přikládám pár fotek,
Přílohy
z boku.JPG
ze předu.JPG
šikmo z boku.JPG
na zemi.JPG
0

Odpovědět