První jarní létání s oříšky venku

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

První jarní létání s oříšky venku

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 bře 2024 17:31

V pátek 15.3. je dobrý den, jednak proto, že pošťačka donesla důchod, ale také, že je hezky teplo , slunečno a od rána bezvětří. Takže jsem vzal krabici s oříšky Re-2005 Sagittario a Hornise. na mém plácku byla v 10 hodin ještě trochu rosa, teplota 15•C a bezvětří.Vyndal jsem tedy Re-2005 z krabice a zasadil do mezery v lavišce, co slouží jako držák modelů. Na první let s podvozkem natáčím 1000 otáček, jenže v okamžiku startu se objevuje první závan slabého průvanu od východu, Začátek letu je vodorovný, pak model začal točit levou zatáčku, po půl okruhu letí rychle s průvanem v zádech a klesá, konec okruhu je proti průvanu pomalejší a model přistává. Druhý let na 1200 otáček je podobný 1 1/2 okruhu. Vyndávám podvozek a zkouším let bez něj, konečně model hezky mírně stoupá již na 1000 otáček (maximum Nmax = 2000ot při 25•C). Druhý let na 1200 je hezký, po třech okruzích o průměru asi 15 m model přistává na keři u dálničního přivaděče, moc rád bych zkusil let na 1600, ale pak by bylo riziko, že let skončí přistáním na dálničním přivaděči, rozum zvítězil, ale vím, že při této teplotě by byl vhodný svazek co používám pro modely P3 z gumy K=11 TAN SS 01/2015 o délce 420mm 2g 2,35 g/m která má větší moment.
Beru Hornisse točím 1000 otáček a model po startu letí model 60 m rovně, pak mírně zatočí podél paneláku a přistává v parku. Na 1200 a zásahu do SOP model již hezky krouží a stoupá do výšky 6m, přeletěl celý plácek a přistál na stromku u stěny dálničního přivaděče, ano východní průvan zesílil a let delší 30 s je již riskantní.
Přílohy
Re.2005.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: První jarní létání s oříšky venku

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 bře 2024 20:10

Zjišťuji, že jsem omylem přiložil fotku Re- 2005 dvacetinky, která byla stavěna podle podkladů velké monografie z L+K. kde je VOP s malou štíhlostí.
Pro volně létající minimaketu je, mohem vhodnějším podkladem Green, nebo velká italská dokumentace (tu měl Jirka Merta), kde má VOP větší rozpětí. Nyní to napravuji a našel jsem i fotku Hornisse, ale není to v JPG, tak to server nebere.
Přílohy
dokumentace.jpg
Kostra .JPG
na autě ze předu.JPG
Spodek .JPG
ve zlarě .JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: První jarní létání s oříšky venku

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 bře 2024 09:12

Tak po pracném hledání fotek oříška Hornisse jsem oběvil dvě z Hlučína v JPG, další ze soutěže na Kladně mám ve svých stránkách Modely letadel s gumovým pohonem O mně, tam jsou vedle sebe jak M-oř, tak i M-pist, ale po zkopírování jsou webp, což tyto stránky neberou,
Přílohy
M-oř Hornisse.JPG
Koutného M-pist Sonerai a Hornisse.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: První jarní létání s oříšky venku

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 bře 2024 16:49

Sobota 16.3. měl jsem v plánu přelétnout venku také oříšky Z-50M a Savoia S.13 se kterými uvažuji pro soutěž ve Hluku. Jenže plány jsou jedna věc a počasí úplně jiná, ono nám to dnes hodně fouká a tak místo venku se šlo do nádražní haly v Králově poli.
Prvně beru Z-50M, mám obavy zda nebude zatáčka moc otevřená, zda se model vejde do haly, napoprve tedy do svazku natáčím jen 900, což je asi polovina z maxima při teplotě 16C.Startuji 2m od stěny a model krásně stoupá v kruzích o průměru asi 14m do výšky 5m a po čtyřech okruzích krásně přistává po 33 s za obdivu cestujících sedících na lavičkách. Na druhý let natáčím 1200, model nastoupal asi 7m a je dost blízko u stěny, po půl minutě však otevírá zatáčku a nad 5m vysokou propagačnígotkou nového nádraží naráží do zdi a padá dolů za 35s, Je mi jasné, že svazek i model jsou v pořádku, v hale Hluk musí startovat od země a netočit více jak 1600 otáček, extrapolací to vypadá na možnost 60-70s pokud nenarazí dokazet u stropu.
Beru Savoiu S.3 chvíli váhám, jak bude potřeba model při natáčení držet, Nakonec se to podařilo, točím 800, což je polovina z maxima při teplotě 25C. Zavěšování svazku na motorstic to jsou nervy, na potřetí se to povedlo, Start je hezký s mírná stoupavá soirála o průměru ani ne 10m končí asi ve výšce 4m tam pak krátká výdrž a pomalý sestup, který končí na kabeki mladé Ukrajinky, jsem hned vedle a klidně říkám nechtr model ležet, já si jej zvednu sám, jenže dáma je aktivní, bere model do ruky, stiskne jej za trup tam, kde jsou vekmi tenké podélníkya tři z pěěti co tam jsou rozdrtila. ˇPíkím právě jte mi zničila model, co dal 100 hodin práce, vítězil na domácích soutěžích a získal druhé místo na mezinárodní Interdcale,
Vy nemáte rád Ukrajince a nehezky se na mne dívala, Madam můj syn má v práci kolegu Ukrajince žije zde mnoho let a je to dobrý člověk, odmítl se nechat zabít za Zelenského a vyřídil si rumunský pas na imaginární rumunskou babičku, takž se volně může pohybovat v EU, po začátku války se za ním přistěhovala manželka s dětmi. Po začátku války se sem nahrnulo půl milionu Ukrajinců, těm co jsou z válečné oblasti samozřejmě byla poskytnuta velká pomoc, ale větší část jsou vyžírkové ze západní části Ukrajiny, kde žádná válka není a my je živíme, stojí nás to miliardy korun, další jdou na zbraně pro Ukrajinu a vaši šmelináří část z nich prodali Hamásu, který je pak využil při přepadu Izraele, Srovnáváte vpád Rusů na rusky mluvící Ukrajinu s Ruskou Okupací ČSR v roce 1968. Jenže o té rozhodli Ukrajinci v čele s Brežněvem a asiaté, jediný ruský delegát hlasoval proti. Potom vojáci co stříleli do Národního muzea byli Ukrajinci a nějaci naši lidé tam nedávno vyvěsili Ukrajinskou vlajku, jaký to paradox, jo někteří ztrácí paměť
Přílohy
Z-50M  M-oř.JPG
M.oř Z.-50M.JPG
S.3 ze zadu.JPG
DSCN6073.JPG
DSCN6069.JPG
DSCN6072.JPG
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: První jarní létání s oříšky venku

Příspěvek od shark » 16 bře 2024 17:28

A pak celá tramvaj vstala a tleskala... :roll:

https://cedmohub.eu/cs/par-faktu-k-roku-1968/

Možná by bylo dobré napsat Petru Fialovi, aby pozastavil pomoc Ukrajině, protože nějaká Ukrajinka ti rozmáčkla oříška, Luboši ;) :D
0

Odpovědět