Potahový papír Japan

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Ludek
Reakce: 0
Příspěvky: 2
Registrován: 16 lis 2023 00:11

Potahový papír Japan

Příspěvek od Ludek » 02 pro 2023 20:40

Zdravim, mám dotaz .
Můžeme někdo jako zacatecnikovi popsat jak poznat směr vláken u papiru Japan?
U Mikalenty je to krasne videt, ale u Japanu mi to prijde všude stejné. Moc děkuji za rady. Jsem opravdu úplný začátečník. Teď stavím Aerosport , Zlín 42 .
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahový papír Japan

Příspěvek od shark » 03 pro 2023 10:33

Název Japan se používá pro spoustu druhů papírů, přičemž každý je trochu jiný. U některých je směr vláken vidět, u jiných ne, protože vlákna jsou uspořádána chaoticky.
Pokud vlákna nejsou patrná, neřeš to, ale pokud se i tak obáváš zvýšeného pnutí v jednom směru, vyrob si zkušební kostřičku, nejlépe kus křídla se shora vypouklým profilem, a na něm to vyzkoušej.

Ale jak píšu, papírů prodávaných pod obchodním názvem Japan je spousta, každý se chová trochu jinak, některé jsou hladké, jiné hrubší, některé hladké z jedné strany...univerzální návod, jak s nimi pracovat není.
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: Potahový papír Japan

Příspěvek od RCOK » 03 pro 2023 11:22

Stačí vyskušat pevnost papiera v oboch smeroch.Napríklad roztrhnutím pásika šírky 10mm.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Potahový papír Japan

Příspěvek od Steve » 03 pro 2023 11:25

Japan, tím myslím ten původní, vláknitý už v obchodech nenajdeš. Ten byl - na rozdíl od Modelspanu - na jedné straně hladší.
Mají ale v nabídce podobný, vláknitý, který také nazývají Japan. A je dobře použitelný.
Horší je to, že někteří, kteří možná originál Japan nikdy neviděli, jakoJapan označují i jiné druhy papírů, které možná i z Japonska jsou. Tím myslím Kashmir, Tengujo a podobné. V podstatě to nevadí, pokud se jedná o vláknité papíry. Vlastnosti jsou podobné, práce s nimi také. Náročnost různá, podle gramáže.
K dostání jsou pak "šustivé" papíry, Esaki, Plyspan a další. A ty jsou už jiné, pracuje se s nimi jinak.
Problém vidím v tom, že i tyto ti zmínění označují jako Japan.
To může být zavádějící právě kvůli různým vlastnostem.
Na starých pláncích bývá často uvedeno, že model je potažen Modelspanem nebo Japanem. V případě oříšků pak kondenzátorovým papírem.
Ve stavebních od Igry pak bývala Mikalenta, s tou se pracuje jinak. Je to také vláknitý papír, ale při namočení se - na rozdíl od Modelspanu či Japanu - rozpadá. I když...vím o modeláři, který ji dokáže barvit v kádince s vodou. Nezkoušel jsem, ale třeba zkusím, k Mikalentě přístup ještě mám.
Obecně nebude problém potáhnout minimaketu i tím Plyspanem, jen se s ním pracuje trošku jinak. Ten totiž vidím v obchodech a výhodou je i výběr barev. Původní Modelspan byl - pokud vím- jen bílý, Japan pak bílý, žlutý a červený.

K potahování vláknitým papírem - odmalička jako samouk jsem potahoval s "léty" podél náběžky. A ejhle - správně je napříč, s "léty" podél žeber.
Jak píše shark - zkušební kostička, uvidíš kterým směrem to pne víc a také jak moc.
Jsou další finty, tak snížit pnutí (aby ti to třeba nezbortilo kostru), ale to bych teď neřešil, popsáno to bylo. V případě potřeby lze dohledat 😉
Tolik " v rychlosti z mobilu" 😀
0

Ludek
Reakce: 0
Příspěvky: 2
Registrován: 16 lis 2023 00:11

Re: Potahový papír Japan

Příspěvek od Ludek » 03 pro 2023 18:01

Děkuji všem za rady a vyzkouším. Papír je od Peckamodel 13g bílý.

[
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Potahový papír Japan

Příspěvek od discobolos » 04 pro 2023 23:23

I na těchto stránkách bylo celkem rozsáhlé povídání o potahových materiálech - https://www.minimakety.cz/howto/2009/Potah/index.php. Jen možná Bleispann=Plyspan.

Dovětek k Stevovi - i Modelspan byl barevný. Asi už budu pamětník, protože jej mám doma - žlutý, oranžový, červený, modrý. Možná i černý.

K Peckovi nechodím, neb jsem z Ostravy, ale pokud je z jedné strany lesklý, bude to Plyspan.
Ten je dost hustý a nejde lepit nitrolakem (lepicím), neb skoro neprosákne. Jedině lepit podmazáním. Zpravidla se používá ředěný Herkules, či podobné disperzní lepidlo.
Vlákna jsou většinou po delší straně. Jde výborně vypínat vodou, ale celkem dost pne, tudíž to chce tužší kostru.
Pokud máš stavebnici, tam bývá zpravidla pevnější balsa.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Potahový papír Japan

Příspěvek od Steve » 05 pro 2023 13:47

discobolos píše:
04 pro 2023 23:23
I na těchto stránkách bylo celkem rozsáhlé povídání o potahových materiálech - https://www.minimakety.cz/howto/2009/Potah/index.php. Jen možná Bleispann=Plyspan.

Dovětek k Stevovi - i Modelspan byl barevný. Asi už budu pamětník, protože jej mám doma - žlutý, oranžový, červený, modrý. Možná i černý.

K Peckovi nechodím, neb jsem z Ostravy, ale pokud je z jedné strany lesklý, bude to Plyspan.
Ten je dost hustý a nejde lepit nitrolakem (lepicím), neb skoro neprosákne. Jedině lepit podmazáním. Zpravidla se používá ředěný Herkules, či podobné disperzní lepidlo.
Vlákna jsou většinou po delší straně. Jde výborně vypínat vodou, ale celkem dost pne, tudíž to chce tužší kostru.
Pokud máš stavebnici, tam bývá zpravidla pevnější balsa.
Shrnutí bezva, zejména o "nových" papírech (Kashmir a pod.).
Ale právě i tam je např. uvedeno "Esaki-šustivý Japan".
A to je důvod, proč jsem to úmyslně neuvedl - nakonec, je to snadno k dohledání.
Na anglických stránkách, které jsou zdrojem více podobných článků o technologiích, jsem to nepostřehl.
Nejen pro zavádějící označení (název jako název...), ale hlavně kvůli rozdílným vlastnostem.
Zjednodušeně, práce s vláknitým papírem (ať už se jmenuje jakkoliv) a práce s "šustivými" papíry je rozdílná. ;-)

K barvám Japanu - taky už "cosik" pamatuji ;-)
Že byl Japan i barevný jsem psal, ale...
Na oranžový, krásný, jsem zapomněl a černým si taky nejsem jistý.
Modrý jsem nikdy neviděl, alespoň ne "u nás " - tehdy Gottwaldov ;-) Ježíš, to zní hrozně divně, i tehdy se u nás říkalo "jedu do Zlína" :-)
0

Odpovědět