volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od shark » 28 pro 2010 13:04

V tom Modeláři je návod na zatahovací a zároveň vysouvací podvozek- po dotočení svazku. Aeromodellery jsem nezkoumal.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Pavel Stráník » 28 pro 2010 22:14

Počítám že Robert to chce na F4E/D, protože na dvacetinky je vytahovací podvozek naprostá ptákovina.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Antonín Alfery » 29 pro 2010 17:53

Podle mne je zatahovací/vytahovací podvozek i pro F4D/E u většiny typů ptákovina taky. Na jednou éru jsem to zkoušel a v podstatě jsem to vzdal při zalétávání. Podvozek byl ovládám mechanicky časovačem poháněným od motoru. Fungovalo to perfektně, ale zvládnou změny klopivých momentů od vytaženého/zataženého podvozku se mi nepodařilo i když těžiště bylo skoro před letadlem... Ony jsou ty momenty navíc ještě naopak, než by jeden potřeboval. Richard Crossley to zkoušel taky (Dauntles?), podvozek ovládal servem přes časovač a současně ovládal i výškovku. Co start to horor a kmitající chytači. Z těch mnoha startů co jsem viděl byly snad dva nekrizové, ale v žádném případě hezké. Rozhodně nevypadal spokojeně. Když jsem se mu přiznal, jak jsem dopadl já, pěkně jsme si poplakali. Takže snad někde, kde je podvozek velmi krátký nebo je pseudo zatahovací (Saro Cloud např.)
Jinak podvozek u Polikarpova byl ovládám třecím časovačem (ne zrovna spolehlivým co se jednotlivých časů týče) - zatlačovací tyčka kouká u náběžky pravého křídla. Na nohách byly zkrutné pružiny, žádné zámky, vnitřní kryty pouze překlapávací. Na táhlech byly i zámky odhazování bomb. Takže váha dozadu žádná, jen ty pružiny byly slabé - po startu z ruky se podvozek vlivem podtlaku pootevíral.
Na ten návod v Mo si vzpomínám. Podvozek měl klasické zámky. Hýbací hugo tam bylo určitě, ale mám pocit, že zatahování probíhalo přes nějakou nit navíjenou od vrtule.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 pro 2010 22:38

Ten systém z dávnověkého Modeláře, tzv. "Pazderovy zámky", si celkem dobře pamatuji, protože jsem ho zkoušel (teda ne ty zámky otvírající/zavírající kola podvozku ale ten mechanizmus co je ovládal) a nefungovalo mi to. Na hřídeli vrtule před Tondasystémem byl kotouč na který doléhal kolmo další korouč na jehož osu se namotávala dlouhá, volně v trupu plandající nit. Když se všechna namotala, trhla kulisou která přes táhla zavřela kola. Vzadu bylo hugo posuvné trochu vpřed/vzad, natočená guma jej táhla dopředu, pružina dozadu. Když tah gumy polevil, pružina přesunula hugo do zadní pozice a tahem niti se zase zpět pootočila ta kulisa podvozku a tím se kola otevřela.
Mně nefungovaly ani ty dva kotouče vpředu (pulzovalo to a brzdilo vrtuli a nit se vždy někde zašmodrchala) jimiž jsem chtěl odhazovat bomby, ani to posuvné hugo (nešlo dostatečně seřídit kdy se posune vzad tahem pružiny) kterým jsem potřeboval pro stabilní kluz kopnou směrovkou levou zatáčku aby model nepřešel do pravé šturcky.
Takže to jsou asi moje zkušenosti s tímto systémem :oops: :oops: :oops:
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Hugo » 30 pro 2010 19:44

Díky za informaci o experimentech při používání zatahovacích podvozků - zase o jednu slepou uličku v mém modelářském životě méně.
Jinak mám jednu sovětskou knihu, tam je mnoho možností k čemu všemu jde použít hlavní svazek gumy v modelu, včetně vytahování podvozku. Dokonce je tam i příklad, kde je guma pro pohon vedena kladkami v křídle... Jestli o to bude zájem mohu sem dát scany. m.
0

akademikrichard
Reakce: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 12 úno 2010 20:54
Bydliště: Ústí nad Orlicí

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od akademikrichard » 30 pro 2010 21:55

z mé strany je zájem o jakoukoli "výstřednost" stavět to nehodlám ale proč se nepokochat tím co všechno zkoušeli ostatní O:-)
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Robert Pajas » 30 pro 2010 21:59

Díky!
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od discobolos » 06 led 2011 03:59

Ahoj Feldo,
Zjistil jsem, že jsou v tomto webu ukryty stránky, na které jsem nikde nenašel odkaz (dostal jsem se tam náhodou, díky tvému odkazu na Tondova Polilarpova ITP).
Tak nevím, je-li to chyba, nebo zatím stránky tajíš. Možná je to škoda, protože je tam spousta krásných historických fotek. Skoro z toho mám pocit, že už neexistuje vhodná předloha na dvacetinku, kterou by někdo v Brně nepostavil. :roll: :lol: :shock:
D
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Pavel Stráník » 06 led 2011 08:17

Přesně toho jsem se bál když jsem sem ten odkaz dával :evil:
Neboj, časem zprovozním i tyto tajné zdroje, jen jaksi nejsou člověkohodiny.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Hugo » 06 led 2011 17:32

Takže bude překvápko!?!?! už se těším.
Připojuji se k Dušanovi. Je OBDIVUHODNÉ!!! jak tady kategorie dvacetinek žila, jaké projekty se dělaly, kolik typů tady létalo. O to více mě mrzí, že jsem to nezažil... Takže budu vděčný za jakékoliv informace o historii dacetinek, fotky, reportáže, vzpomínky... Díky, Martin
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Honza Drážek » 17 bře 2011 20:30

Můžu mít dotaz a vrátit se k tématu?
Při hledání konstrukce volnoběhu jsem vesměs našel návod na výrobu volnoběžky na ručně dělané vrtuli, to je mi jasné.

Můžete mi pomoci s tím, jak mám udělat volnoběh k vrtuli IGRA 200 na mého Pipera, jak mi radil Shark?
Vycházím z toho, jak je to uvnitř krytu, mám tam jen balzový hranol, kterým vede drát s háčkem na gumu uvnitř a pravým úhlem zahnutým do vrtule (obyčejná hřídel-v případě potřeby vložím fotku)
Můžete mi udělat nákres, třeba jen fixou na papír, abych pochopil to, jak to udělat, aby mi ten volnoběh fungoval?
Díky moc,za pomoc :O)
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: volnoběžka na vrtuli dvacetinky

Příspěvek od Honza Drážek » 21 bře 2011 18:55

Chci oficiálně poděkovat sharkovi za poslání velkého množství nákresů volnoběhů. Než udělám na Pipera, nejdříve jsem vyzkoušel na hlavici P-30 Marušky a dnes jsem vyzkoušel v letu, je to při kluzu znát.
Přikládám i fotku, třeba to někomu může pomoci pro zjednodušenou představu.
Ještě jednou díky!
Přílohy
volnoběžka.JPG
volnoběžka.JPG (233.33 KiB) Zobrazeno 5082 x
0

Odpovědět