Soutěže M.oř v roce 2024

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 zář 2023 17:40

Po tom co Memoriál Zdeňka Staníčka bude bez soutěže minimaket. pak vidím jako jedinou dnes již jistou soutěž v příštím roce Hluk. Ceny pohoných hmot rostou a počty těch, co jsou ochotni jezdit na velké vzdálenosti stále klesají.
Nabízí se možnost zkusit takovou soutěž létat na některé ze zimních soutěžích halových soutěží modelů pořádaných Mikinem Kaplanem v krásné hale ve Střelicích. Rád bych zjistil, zda je o takovou soutěž zájem a to dříve než se pokusím s Mikinem o tom jednat. Také bych rád věděl, zda a kdo je ochotný fungovat při takové soutěži jako bodovač.
Pak je zde ještě jiná možnost, ve smyslu některých amerických soutěží uspořádat venku létanou soutěž M-oř bez statiky, kde rozhodují o pořadí pouze dosažené letové časy. Odlétat by se mohla na Medlánkách, nebo v Zamilovaném hájku, kde je do výšky asi 30m poměrně klid i za větrného počasí (odzkoušeno při létání s dvacetinkami mimo jiné i při soutěži tam pořádané v roce 1974).
Přílohy
Karel Ludvík startuje Velkina.jpg
Velkin v letu.jpg
Čerešňákova SWALLOW.jpg
společný start.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 zář 2023 08:14

Ozval se mi Dušan Sedlár s poděkováním a připoměl, že start Velkina byl z jeho kufru, asi najvětšího jaký kdy na soutěžích dvacetinek byl. On tehdy soutěžil s malou hezkou italskou stíhačkou SAI. Jirka Merta předváděl moc hezkého Ikarose . Zdeňku Vávrovy stratoskérická Tačikava stoupaka až do 50m výšky, jenže tam již byla silná turbulence, která otočila nádhernou dvacetinku na záda a následný kolmý pád na zem nepřežila.
Přílohy
SAI Dušana Sedlára.jpg
ikaros Jirky Merzy.jpg
Zderněk Vávra startuje svou Tačikavu.jpg
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Jiří Doležel » 25 zář 2023 19:14

Luboši, bejvávalo.. Tohle je aktuální podoba Zamilce.
Přílohy
FB_IMG_1695660496072.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 zář 2023 14:26

Co tam dělají ty bagry? Nebyl jsem tam již nějaký rok, ale mám pocit, že by tam byl ještě dost velký prostor na létání s oříšky, hlavně proto, že je to chráněné před větrem z většiny směrů. My jsme tam chodívali trénovat když to na Medlánkách foukalo. Ale uznávám, že ty to tam nyní znáš lépe, máš to kousek od baráku, kde bydlíš.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 říj 2023 18:33

Před mnoha roky nám Mirek Vaněk domluvil možnost létat a pořádat soutěže v hokejové hale Komety v ZŠ na Úvoze. Nájemné za den tehdy byla flaška rumu pro pana školníka - Mirkova kamaráda . Přestože jsme se snažili, aby si halu vyzkoušeli všichni, tak nakonec jsme tam byli párkrát s Pavlem Stráníkem a jednou tam i přijel trenér pokojáčkářů Josef Kubeš, je pravdou, že ten tam byl brzy po rozpuštění ledu, beton podlahy by ještě velmi studený, což se asi projevilo horší kondicí haly pro lehoučké modely F1D, oříškům to však nevadilo. Jenže ostatní zájemci nebyli a Pavel prohlásil, že pořádat v Brně soutěž oříšků může pouze sebevrah.
Bohužel situace se opakuje. Hala ZŠ ve Střelicích je krásná. prostorná s rovným stropem ve výšce 8m, kde model může dlouho létat tak. že jezdí vrtulí po stropě. Do Střelic můžete jet autem, z Prahy z dálnice sjedete již před Brnem. Lze přijet i vlakem, nebo autobusem do Brna a z Brna do Střelic jezdí vlak každou půl hodinu, cesta trvá 10 minut, další čtvrt hodiny pak zabere cesta pěšky z nádraží do haly.
Pokud by byl o takovou soutěž zájem a někteří z vás potřebují, aby tato byla řádně v kalendáři SMČR r. 2024, pak je nejvyší
čas tam tuto nahlásit, zatím se zde nikdo neozval, zájem není a tak ani já jsem s Mikinem Kaplanem nejednal.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 říj 2023 12:53

Dovolím si trochu kacířský názor (žádných oříšků nemaje se považuji v této věci osobně nezaujatým): ve střelické hale jsem před více než pěti lety několik zim mnohokrát létal s RC modely a samozřejmě jsem si ji i řádně prohlédl a posoudil z hlediska létání s M-oř a F4D/E. Dospěl jsem k názoru, že je to školní tělocvična která patří k tomu lepšímu v čem jsme kdysi dávno měli možnost létat. Ale doba pokročila, k dispozici, i když více než sporadické, jsou od těch dob úplně onačejší haly. Pravda i za úplně jiných finančních podmínek. Osobně se obávám, že dnes nebude moc lidí soutěžně s oříšky létajících, kteří by prahli po tom otloukat své modely o stěny mnohem více než je nezbytně nutné a než bývalo dříve zcela obvyklé. Ona totiž od těch dávných dob se kvalita modelů posunula o hodně dál a s tím opatrnost při létání s nimi.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 říj 2023 10:24

Pavle musím přiznat, že šířka haly ve Střelicích není zrovna největší, takže oříšek který má průměr zatáčky 20 m , nebo více skončí na stěně. Naopak model který létá okruhy 15m může využít možnost jezdit vrtulí po hladkém stropě, což v jiných halách s členitým stropem také může skončit havárií a poničeným modelem. Sám jsem ve Střelicích létal s mnoha oříšky, například Skylark hodně natočený jezdil po stopě přes minutu a celkový čas byl přes 80 s a to ještě nebylo maximum z možných otáček. Velice hezky tam také létal Tonda Pospíchal s Potierem, nádherné lety s házedlem tam ladil Vlastík Šimek. Parádně si s modely A6 a P3 zalétal Dušan Garba a jeho kamarád. Moc hezké bývaly soutěže těch nejmladších žáků, dnes vše zahrnuto do F1R.
Přílohy
mládež v kategorii A6.JPG
vyhlášení výsledků žáků.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 08 říj 2023 10:28

Nějak mi nejde odeslat moje odpověď s fotkami pro Pavla
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 říj 2023 21:56

A-6 + F1D.JPG
Asi jsem měl také napsat, že celé odpoledne je určeno pro královskou kategorii F1D a často tam soutěží i dva mistři světa
Přílohy
F1D v letu.JPG
Slovenská F1M.JPG
DSCN5186.JPG
DSCN5195.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 říj 2023 20:09

Tento týden jsem byl 3x létat s modely A6 v hale nádraží Brno Královo Pole. Kdysi jsme tam létali s oříšky a dokonce tam měli i soutěž. Více o této hale a fotky jsou na Halové létání v Brně ---
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Soutěže M.oř v roce 2024

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 říj 2023 19:19

Tak jsem si řekl. že se zajdu podívat, jak to v tom Zamilcu vypadá, co se tam děje. kdysi jsem tam také našel plno dobrých václavek s nazelenalými kloboučky. Vzal jsem si tedy tašku, nůž, natáčedlo, stopky foťák a oříška Kingfishera v krabici, abych jej tam přelétnul. U Semillasa jsem přesedl z autobusu 84 na 70 ve které byl pár nádherných psů, chtěl vysednout poblíž přechodu - mostu nad dálnicí a železnicí jenže jsem vysedl až na zastávce za něm a nechtělo se mi kilometr vracet, vím že tam někde musí být podjezd, kupodivu mezi nějakými baráčky jsem došel cestě, co tam vede, v pravo od té cesty je chodník přímo k podjezdu, ale tem jde po čertech prudce dolů, po pár krocích mi začaly klouzat boty po kamíncích, abych nespadl na zadek, tak jsem se rozběhl, to byla chyba, něšlo zastavit. Následoval otřesný pád podřená obě kolena, oba lokty, břicho pod levým žebrem a také nos, roztžená nohavice kraťasů, plno krve, ta se špínou na kalhotech. Krabice s Kingfisherem dopadla 5m ode mne a ulomily se vzpěry pomocného plováku, kabela letěla na druhou stranu. nárazem se ohnul držák počítadla od natáčedla, stopky ležely 3m od kabely a foták jsem dost dlouho nemohl najít. Chvíli jsen se vzpamatovával z toho pádu a pak pokračoval do Zamilce, potkával lidi co na mne zkrvaveného divně hleděli. Nakonec jsem došel do Zamilce. Stroje upravující terén již byly pryč, místa pro létání s oříšky je tam stále dost, místo je dobře chráněné před větrem
Přílohy
DSCN5805.JPG
spolucestující.JPG
zamilec.JPG
0

Odpovědět