Halové modely v Brně - na Kometě

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 úno 2012 17:51

Když jsem před rokem nadhodil, že v Brně máme hokejovou halu na Kometě s rovným stropem ve výšce 10m a v létě, asi měsíc po ukončení hokejové sezóny bychom se tam snad za levný peníz mohli dostat, tak někteří hoši z Prahy projevovali zájem a snažili se mně přesvědčit, abych rozšířil kategorie o přesné minimakety s tím, že bodování si sami zajistí. Rekonstrukce haly je dnes již ukončena, mimo její vybavení se však také změnilo i vedení. Nicméně Mirek Vaněk stále ještě tam má jisté kontakty a když jsem s ním nedávno mluvil, tak slíbil, že prověří reálnost tam tu akci koncem letošního června uskutečnit. Nerad bych se dočkal nějakého fiaska v podobě toho, že se nás tam sejde méně jak 10 soutěžících. Takže bych rád, abyste se zatím nezávazně vyjádřili všichni, kdo máte o takovou soutěž zájem. Mám takovou představu, že na OPENSCALE bychom pak již chtěli závazné přihlášky s příslušným vkladem.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od discobolos » 24 úno 2012 19:27

Já to plánuji, takže je možno počítat minimálně se mnou v kategoriíích H-hal (i když bych spíše přivítal F1N, abychom šli s dobou), M-oř (M-pist, bude-li vyhlášena soutěž).
Dušan
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 bře 2012 20:26

Takže dnes jsem měl kroužek. Nikdo z mých chlapečků vůbec nevěděl, že rodiče dostali třičtvrtěletní hodnocení a také žádost o potvrzení účasti na soutěžích. Svůj zájem o účast na soutěži v hale Kometa 23.6.2012 z nich neprojevil nikdo. Takže o soutěž má zájem pouze Dušan a jeho kolega a to v jiném termínu buď o týden dříve, nebo později. Za tohoto stavu mohu s klidným svědomím prohlásit, že žádná soutěž halových modelů v hake Kometa letos nebude. Kdybych snad někdy v pominutí mysli chtěl nějakou takovou pořádat, tak prosím Pavla Stráníka, aby mne hned kopl do hlavy...
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od seawindttt » 22 bře 2012 22:05

Já obecně vnímám o tyto kategorie velký nezájem. Z pohledu dnešních "modelářů,rozbalovačů čínských krabic" jsou taková letadýlka na "gumičku" jen záležitostí pro dementy. Já vím,že je to přesně naopak ........ S tím stavem se musíme smířit.


Jarda
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od discobolos » 22 bře 2012 22:37

Škoda. Myslel jsem, že se "hoši z Prahy" povznesou nad předchozí tahanice a podpoří mou snahu o konstruktivní řešení.
Podobných možností už asi více nebude :( .
D

P.S. Bohužel i já dospěl, po výzvě kolegů z klubu k uspořádání halové soutěže, k závěru, že soutěž na Moravě moc šancí na účast více jak 5 modelářů nemá. Pro pražáky je to daleko, na Moravě to aktivně provozují tři, ke kterým by se možná přidali další dva. A to je těch pět. Je to blbé, ale je to tak.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Hugo » 22 bře 2012 23:44

Dušane, to není o tom, že by někdo z Prahy nechtěl podporovat Tvoje, nebo někoho jiného snahy pořádat soutěže. Ale když budu mluvit za sebe, tak pro mě je celýkvěten a červen tak nabitý akcema, že bych se musel rozdvojit, abych všechno stíhal.
Nemusíte přeci pořádat soutěže, prostě se setkejte, zalítejte si, užijte si to. Nás se taky z Prahy a okolí sejde na Kladně, nebo v Děčíně jen pár. Když to takhle budete dělat rok, tak Vás nebude na Moravě 5, ale bude vás 15 a náramně si to budete užívat a hoši z Prahy Vám budou závidět. Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Pavel Stráník » 23 bře 2012 07:20

V tomhle má Martin pravdu, je to bludný kruh - nejsou akce, tudíž nejsou modeláři, tudíž nejsou akce atd atd.... Že by dneska někdo poskytl halu zadarmo nebo za pakatel je iluze, ty doby už jsou dávno pryč a i školy kdejakou piditělocvičnu úspěšně komerčně pronajmou tak proč tam pouštět nějaké podivíny s letadélky. A to že by se, konkrétně v Brně, sešlo pár lidí aby nějakou tu hodinu zaplatili je iluze, když se nesešli ani když hala zadara byla a nesejdou se ani na letišti na Medlánkách když to může stát jen jízdenku na trolejbus :( . Protě co si nalhávat, v Brně staří minimaketáři vymřeli a noví se neurodili - ale to není nic nového, je to trend posledních minimálně deseti let, nevím o žádném z členů modelářských kroužků co jich Luboš Koutný vedl (za což má můj obdiv, já bych na to chuť, čas a sílu neměl), který by po svých 15ti letech stavěl o své vlastní vůli minimakety.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Hugo » 23 bře 2012 09:11

Osobně si myslím, že éra několika soutěží v roce, na různých místech v ČR, za hojné účasti soutěžících je nenávratně pryč. Podle mě lidi nyní touží víc po tom si zarelaxovat, setkat se, pokecat, zalítat si, pochlubit se, podívat se co je nového. Poslední 2-3 roky dění v okolí Prahy mi snad dává za pravdu. Málokdo si dnes může dovolit experimentovat a stavět zaručený brus např. oříška, nebo dvacetinky, F4D.... Jsou to strašně obtížné kategorie - na čas, na cit, na technologický um, na zalétání, ..., lidí, kteří v této kategorii dosáhnou na špičku je velmi málo. Ale neznám modeláře, který když vidí létat oříška, tak nejihne a netouží po tom si něco takového postavit. Když takový modelář navštíví soutěž, tak si automaticky řekne, že je to pro něj nedostižné a na 99% má pravdu. Tak aspoň chodí na stránky minimakety.cz :-). Schválně se podívejte, kolik lidí je zde registrováno... to je neskutečná masa lidí. Ale kdyby bylo víc nesoutěžních lokálních setkání, tak tam si člověk ulepí klidně i jednoduchého Pipera, nebo šmolíka, protože o nic nejde, není to na soutěžení, nemusí nic dokazovat. Podle mě staří bardi - minimaketářské špičky z doby před 10-20-ti lety taky chtějí létat, bavilo by je to, ale nemají potřebu už nikomu nic dokazovat a nesoutěžní setkání - alespoň na Moravě nejsou. To je moje hypotéza, kterou mi potvrdilo pár těchto bardů.
Nevěřím tomu, že i v Brně by se nenašlo víc lidí, kteří si chtějí zalétat. Zkuste přestat (jenom) soutěžit a uvidíte, že se to rozjede. Moc bych Vám to přál. Martin
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od discobolos » 23 bře 2012 09:29

On to není problém jen minimaket, ale funkční modelařiny vůbec. Současná mládež je zvyklá, že má vše hned a nejlépe zadarmo. Vyjímky sice jsou, ale vzácné. Stavět model, u kterého není jisté, zda přežije první start, natož že poletí, to je pro ně většinou velký problém.
Takže pokud se nějaký takový nadšenec najde, je třeba jej hýčkat, protože spousta jiných lákadel jej může rychle odfouknout jinam.
Už jsem na pár provozovatelů (vesměs RC modelů) mezi mladšími narazil, ale jsou to jen "uživatelé" koupených hotových letadel.
Zkoušel jsem ukecat kamaráda z klubu, který kdysi stavěl maketky jen tak pro radost, ale ten se radši vrhl na kategorii, kde má šanci zasoutěžit si časteji, než jen jednou do roka.
Takže u nás moc perspektivu rozvoje bohužel nevidím :cry:
D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2406
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 bře 2012 09:19

Je zde hodně rozumných názorů. Bohužel doba před 15 ti roky, kdy se v létě vždy v pátek podvečer sešla parta na Medlánkách a dělali jsme měřené tréninky, létání FLY OFF a podobné blbiny je dávno ryč. Nenávratně pryč je doba, kdy v Novém Mestě nad Váhom bylo v soutěži přes 50 oříšků, kdy nás tam z Brna nás jezdilo 15 autobusem a později ve sněhu nebo i na náledí auty.
V Brně je 1/3 obyvatel oproti Praze a kdysi před 40 ti roky zde bylo 3x více minimaketářů než v Praze, to byl stav vyjímečný a nemohl vydržet věčně. Dnes již také není ta severo moravská parta kolem Zdeňka Rašky a Poldy Wallka, většina těch hochů přešla na RC.
Moje zkušenost s vedením kroužků je taková, že největší chybou, kterou jsem opakovaně dělal bylo OPEČOVÁVÁNÍ těch nejšikovnějších členů kroužku. Ano, takový jedinec pak rychle vynikne. Dostaví se nečekané úspěchy na soutěžích, on si na to zvykne, bere to jako samozřejmost a neuvědomuje si, že všechny náročnější detaily na jeho modelech mu dělal vedoucí. V momentě, kdy po dohodě s jeho rodiči ho necháte, aby stavěl opravdu sám, tak následuje zklamání a na vše se vykašle. V kroužku je potřeba věnovat se všem členům stejnou mírou...Nesmíte podlehnout tlaku času, nechte chlapce dělat i náročné detaily, i když jim to bude dlouho trvat a občas se to musí předělat. Tím, že jim to uděláte tak jim sice model báječně létá, ale oni se to nenaučí a tak to bude stále dokola. Příkladem toho, jak se to dělat nemá, je kroužek ing. Rachoty : ten hodný člověk to chlapcům z větší části postaví sám, z mnoha hochů na soutěž přijde jeden a ten prvním startem model rozbije, ve výsledkovce je 0 a více ho člověk na letišti neuvidí !!!
Jiný problém je, když máte opravdu šikovného chlapce, s IQ přes 150, který se přenese přes všechna rizika a již opravdu sám zvládá stavbu a začíná rozumnět i zalétávání. Je-li ještě navíc nadaný na muziku a v rodině má další 4 sourozence, finance jsou omezené, pak mu rodina vysvětlí, že z té muziky budou velké peníze, ale do modelů by je musel strkat a nic to nenese! Asi víte o kom mluvím - junior, co perfektně postavil IAR-822 a byl na OPENSCALE se samými maximy druhý i mezi seniory, výborně létal s modely P-30 a stavěl je i pro mladšího bráchy.
Něco podobného byl mezi dospělými minimaketáři Michal Králík. Ten stavěl jako Pán Bůh. zalétával vše (včetně ořechů a pistácií) venku nad vojtěškou. Koupil pak od Kaliny fantastickou guma a letové výkony jeho ořechů během jedné sezóny se zvýšily o 100%. Při posledních soutěžích ve velké hale v Pardubicích byl naprosto nedostižný. Pak začal stavět barák, modely rozprodal. Nevím, zda je jeho barák již hotový, ale na soutěži ho zatím vidět není.
Ve Štenberku vede kroužky Vojta Žákovčík i na soutěže P-30 v Troubkách jeho kluci si donesli dvacetinky, pěkně postavený Super Curier jim hezky létal i když vrtule nepatřila k nejlepším, i se svazkem se asi dalo úspěšně laborovat...
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Halové modely v Brně - na Kometě

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 bře 2012 18:02

Když tak v reakci na předchozí příspěvek zapřemýšlím o problému modelářských kroužků (je to samozřejmě OT, ale téma brněnské soutěže/nesoutěže to snad snese), v první chvíli se mi chce říci že "výtěžnost" práce s mládeží měřená počtem aktivně modelařících bývalých členů je podstatně nižší než dříve, ale po kritickém zhodnocení musím říci že je to ještě mnohem horší. Z posledních mnoha a mnoha let si nevybavuji vůbec nikoho, z kroužků před 25 - 30lety je to Vlastík Šimek a z kroužků před 30 - 35 lety je to Petr Mikulášek (snad ještě někdy něco i postaví :P ) a já. Pokud jsem na někoho zapomněl, omlouvám se, ale zástupy těch opomentutých určitě nebudou. Takže institut modelářského kroužku nemohu hodnotit jako něco v tomto ohledu moc přínosného (nepochybně ale má jiné kladné aspekty a třeba se někdo z jejich členů k modelařině vrátí na stará kolena a třeba i v nějaké úplně jiné kategorii, ale nyní teda alespoň v Brně nikoho na letišti nepotkávám.....).
0

Odpovědět