F4IN 2011

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Steve » 27 čer 2011 20:16

Pěkné videjko ;)
Ale není to spíš Nieuport 11?
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Hugo » 27 čer 2011 23:19

Jo, jo, je to jedenáctka, máš bystré oko :-)
0

Borek
Reakce: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 14 lis 2010 12:26
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Borek » 28 čer 2011 20:53

0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Hugo » 29 čer 2011 14:49

Vláďa Alfery mě upozornil na tento odkaz s letovými videi z Kladna. M.
http://aviarium.wordpress.com/2011/06/2 ... ych-maket/
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: F4IN 2011

Příspěvek od discobolos » 29 čer 2011 20:54

Tady je taky pár fotek:
http://www.uloz.to/9509371/foto-kladno2011-zip
D
P.S.Nejsem autor, ale mám jeho svolení :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Pavel Stráník » 30 čer 2011 07:19

Když už tu tak hezky kolují fotky a videa, jaké máte (soutěžící, pořadatelé i diváci) z této akce pocity? Co se vám líbilo a co zase pro změnu zaslouží vylepšit?
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Hugo » 30 čer 2011 08:31

Protože se nikdo nezávislý nechtěl ujmout nevděčné role reportáže a pan Pepa Tajný Informátor v sobotu na akci nebyl, tak tato role připadla na mne. V reportu, který snad bude do konce týdne, bude i cosi jako vyjádření pořadatelské dvojice. :-). Ale jinak díky Feldo za tuto otázku do pléna. Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Pavel Stráník » 30 čer 2011 11:13

Aby někdo neřekl, když už jsem to nakousl, tak začnu pár mými postřehy (jsou ryze subjektivní a kdokoliv jiný může mít názor diametrálně odlišný):

- hala byla naprosto vyhovující, sice v ní bylo poránu docela zima a všichni jsme měli problém že modely moc nestoupaly, ale odpoledne se oteplilo a myslím že to bylo fajn. Konstrukce pod stropem sice trochu překážela, ale naštěstí to byla jen íčka a žádná příhradovina kde by bylo mnohem větší riziko zavěšení modelu. Co mně ale dost vadilo při létání s RCéčky bylo to, na protějších stěnách podél haly byla skleněná okna a také tam byla umístěna světla, takže člověka to docela nepříjemně oslňovalo, víc než když je zdroj světla na stropě. Ale hala byla pro všechny stejná, každý si poradil jak uměl a mohl.

- organizace soutěže byla trochu, eufemisticky řečeno, liberální. Že existuje něco jako pořadatelství jsem zaznamenal až u letové části F4D/E, kdy opravdu bylo nutné jednotlivé piloty vyvolávat, bez toho to nejde. Do té doby vše probíhalo poněkud živelně a je fakt že modeláři sami od sebe věděli co mají dělat a pořadatelé jim v tom nějakou vlastní aktivitou nijak nebránili, což je možná i dobře. Příště by to ale asi chtělo uchopit otěže řízení soutěže trochu pevněji ;)

- úroveň jednotlivých kategorií byla dost rozdílná. Házedla nekomentuji, nerozumím jim. Oříšky a pistácia byly na vysoké úrovni, jak co do počtu tak i co do kvality. Modelů kategorií F4E/D bylo hodně, to mě fakt překvapilo. Jiná věc už ale je co předváděly v letu. Celkem nepočetná skupinka létala tak jak si to představuji a jak se tyto kategorie létají tam kde to opravdu umí. Řada modelů se plahočila v psích výškách a to se pak na hodnocení letu musí odrazit, no a poslední skupina zoufalců (včetně mě) nevzlétla vůbec. Je třeba na sobě trochu zapracovat :evil: , ale to snad přijde s tím pokud se tyto kategorie budou na halových soutěžích u nás létat častěji. A nakonec to nejsmutnější - kategorie RC-min nebyla pro naprostý nezájem vůbec otevřena - mrzuté.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: F4IN 2011

Příspěvek od shark » 30 čer 2011 14:35

Feldo, to odchycení Heinkela bylo opravdu bravurní! Máš ho pěkně vychovaného! :lol:
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: F4IN 2011

Příspěvek od discobolos » 30 čer 2011 21:03

Protože jim trochu rozumím, zmíním se pár slovy o házedlech.
Jak si mnozí všimli, byli jsem pouze čtyři. Přičítám to faktu, že o této soutěži věděli jen lidé-maketáři. Pro ostatní byla zcela utajena a jediný, kdo z popisu své funkce o ní věděl, byl Pepa Kubeš.
Ten, protože se zúčastnil i jiných soutěží, měl natrénováno a po zásluze vyhrál. Na paty mu sice šlapal Michal Křepelka, ale ten to nezvládl trochu takticky.
Já bojoval s faktem, že mé modely jsou stavěny do vyšší haly (Teplice, dříve Pardubice).
Co se týče podmínek, já osobně jsem měl problém s tmavým stropem. Protože létám pokud možno co nejvýše, snažím se trefit těsně pod strop. Na tmavém pozadí se to velmi špatně odhaduje. Jediná cesta je asi ta Pepova, házet jen do bezpečné výšky a vše dohonit kluzem. Vyplývá tedy z toho fakt, že na tuto halu musí být správně navržený model. Pokud by se soutěž stala pravidelnou, má pro nás smysl postavit nové modely. Pokud ne, kvůli jedné soutěži to smysl trochu postrádá (když tak jen jeden model, ale to je zase riskantní, většinou se poškodí).
Už jsem Martinovi tlumočil návrh Pepy Kubeše, že pokud bude soutěž v této hale i příští rok, mohli bychom z toho udělat MR v kategorii F1N. Určitě by se to stihlo během dopoledne, kdy se boduje, další účastníci a jejich startovné by vyhladilo vrásky na čele pořadatelů, jestli nebudou muset doplácet halu z vlastní kapsy.
Podmínkou je, dohodnout soutěž s dostatečným předstihem, aby se o pořadatelství mohlo zažádat a posléze zařadit do kalendáře modelářských soutěží. Tímto by soutěž spadla pod křídla modelářského svazu se všemi zárukami při nějakých potížích.
Pokud by bylo potřeba ustanovit řádného pořadatele, mohu to udělat já za MK Fryčovice, případně Pepa za MK Terezín. Samozřejmě by to pak vyžadovalo mít nezávislé časoměřiče (my jsme to pojali jako samoobsluhu, jeden měřil druhému).
Otázkou je, jak by takovou "kukačku" přijali maketáři. Ale věřím, že by s tím při jasně stanovených podmínkách nebyl problém.
Dušan
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2011

Příspěvek od Hugo » 01 črc 2011 21:38

Když budu mluvit za sebe, tak: Co se týká házedel a dalších nápadů, musíme to s Robertem promyslet.
Co se týká, organizace, tak samozřejmě to bylo místy poněkud volnější, ale myslím, že v zásadě každej věděl co se děje a kdo to nevěděl, tak se na to zeptal a odpověď dostal ;) . Myslíme si, že ten náš (ne)organizační přístup dával lidem možnost využít čas, jak kdo potřeboval a chtěl. Naštěstí všichni k sobě byli tolerantní a nedocházelo ke střetům.
Ale, máš Feldo pravdu, lecos se po této stránce dá zlepšovat, to bychom ostatně taky chtěli. Je jasné, že ne každému toto tempo "Free stylové" soutěže vyhovuje a nějaká čitelná struktura musí být. Oba s Robertem v tomto směru velmi oceňujeme ochotu a angažovanost rodiny Alferyů.
Aby to bylo úplné, tak ono to všechno asi taky souvisí s tím, že jsme oba s Robertem lítali soutěžně, což se tluče s organizátorskou rolí, to je jasný. Ale pokud budu mluvit za sebe, tak osobně bych se nerad zbavoval možnosti si zalétat v takové hale, i pro mě je to svátek a v zásadě příležitost jednou, max. 2x do roka. Mám pro to 2 důvody:
1) při ranním briefingu jsem si uvědomil, jak je nás žalostně málo a jak zoufalá hrstka lidí jezdí na takovou soutěž. Když budu porovnávat s Interscale 2010 v Nijmegenu (to je jediné s čím mohu porovnávat, Ti zkušenější z nás mají širší možnost srovnávání), tak jsme hrstka zoufalců. Zároveň, ale jaké množství a jaká kvalita modelů byla k vidění! No, tak to jsme hrstka bláznů, co dělají špičkové modely schopné konkurence. A to se podle mě týká i letové části F4D. Jediné, co v F4D nelítalo, byl můj Caudron - to byla zoufalost. Heinkela nepočítám, protože kdyby ho zrovna nezlobil podvozek, nebo by šel z ruky, tak by předvedl krásný lety. Jasně, že je co zlepšovat, ale od toho to lítání přeci je.
2) hrozně rád lítám :-), což je snad omluvitelné, když nás je taková hrstka. Až nás bude na briefingu stát 20, tak se budu plně a seriózně věnovat organizaci a hodím si modýlek po soutěži maximálně pro radost.
3) jo, a poslední - (ale to neobstojí jako omluva pro to, abych jako organizátor soutěžně lítal) - osobně mám vždycky velkou radost, když tam všechny ty soutěžící a ty jejich modýlky vidím. A baví mě o čím dál víc :-).
M.
0

lekvar
Reakce: 0
Příspěvky: 94
Registrován: 13 úno 2010 17:53
Bydliště: Klecany

Re: F4IN 2011

Příspěvek od lekvar » 02 črc 2011 15:48

Zdravím Vás...
len pár slov k minulej F4IN.
Som rád ,že sa tradícia nejvačšiej minimaketárskej halovej udalosti posledných rokov podarila udržať aj naďalej.Organizovať takúto súťaž nieje úplne jednoduché je to do istej miery aj trocha nevďačná úloha.Každý predsa by len najradšej bezstarostne lietal a ladil svoje modely ,prípadne vyhral a popíjal pri tom pivečko...tak ako to robím ja:-).
Organizátori musia pol roka dopredu zohnať vhodnú halu za rozumné peniaze, zpropagovať akciu,zohnať bodovačov a časomeračov, zabezpečiť ceny diplomy ... dokonca aj občerstvenie ke´d je tá možnosť....uf a to robia len kvoli tomu aby si tiež sami zalietali lebo lietanie ich baví...preto každý kto organizuje niečo také si zaslúži uznanie...3 roky pred tým to bol Adam a teraz Martin s Robertom. Rád by som si prišiel zalietať na nejakú podobnú halovú súťaž aj na Moravu...pevne verím ,ža sa toho niekto v budúcnosti chytí a niečo zorganizuje ...

Priebeh súťaže F4IN bol v pohode, hala bola tiež fajn i keď teplická bola predsa len lepšia...škoda že ju idú búrať....
Čo sa týka počtu účastníkov ja si myslím ,že nás tam bolo na naše pomery akurát ...to neznamená, že by som tam rád nevidel aj ďalších ludí skor by bol asi problém stihnúť včas obodovať všetky modely ... to je moj názor...
Kategória pistácií a orechov bola tradične na vysokej úrovni. Do kategórie F4D a F4E som sa zapojil len "z prdele".F4D má predsa len niečo do seba určite do budúcna niečo ulepím...ide len o to ,že F4D je u nás len plienkach učíme sa to staviať ,lietať a bodovať...keď sa v tom bude pokračovať možno sa dostaneme na úroveň orechov a pistácií...Rc je pre mňa HI-tech ...
Ešte raz díky organizátorom a pomocným zložkám bodovačov,časomeračov a zapisovačov....už sa teším na ďalšiu súťaž.
0

Odpovědět