Nejbližší akce

24.08.2024

Pohár Jiřího Merty 2024

07.09.2024

Minimaketářské nebe v Trnávce 2024

27.09.2024

Hluk 2024 - podzim

O RC minimaketách, jejich stavbě, létání

Pavel Stráník:He-162

RC minimaketa postavená z polotovarů modelu firmy FSK Pavlem Stráníkem, snad nejlépe létající dmychadlem poháněný model od FSK Heinkel He-162 Salamander.

Pavel Stráník:Fw-190A

RC minimaketa postavená z polotovarů modelu firmy FSK Pavlem Stráníkem ukazuje jak jinak lze přistoupit ke stavbě komerčně vyráběné stavebnice, v tomto případě Focke-Wulf Fw-190A.

Petr Kolář: Avia BH-3

RC minimaketa v měřítku 1:10 známé československé prvorepublikové stíhačky Avia BH-3 Petra Koláře.

David Paskevič: Henschel Hs-123

RC minimaketa ve velikosti oříšku s rozpětím 330mm, jejíž předlohou je Henschel Hs-123 je z dílny Davida Paskeviče.

Petr Jeremiáš: Z-137T AgroTurbo

Zlín Z-137T Turbo Čmelák je evidentně oblíbenou předlohou pro stavbu RC minimaket. Tuto minimaketu si opět podle plánku Zdeňka Rašky postavil Petr Jeremiáš.

Josef Baco: Blohm Voss BV.215

Blohm Voss BV.215 byl zatím k vidění jen jako model na Rapier, Josef Baco jej však postavil jako RC minimaketu. Popis stavby modelu a létání s ním si můžete přečíst v tomto příspěvku, kromě fotografií je k dispozici i schematický stavební výkres.

David Paskevič: DFW T28 Floh

Druhý model, který přistál v naší redakční poště od Davida Paskeviče je RC minimaketa letounu DFW T28 Floh alias Blecha. Jak se autor přiznává, stejně jako předloha je model trochu nevyzpytatelný...

de Havilland DH6

David Paskevič poslal hned tři modely najednou, všechno jsou to indoor RC ořísky. Zpracování nám chvilinku trvá, takže zde je zatím alespoň první z modelů: de Havilland DH6.

Z 137T Agro Turbo

S prvním úderem roku 2009 se objevil nový příspěvek. Po delší době tu máme zase jeden větší model, ještě nezalétaný Z 137T Agro Turbo, který postavil, vyfotil a popsal Ondřej Krucký.

Gloster Gladiator

Adam Jeník se po Buckerovi pustil do dalšího krasavce, tvarově a proporčně podobný V naší malé galerii modelů je tak nyní ke shlédnutí Gloster Gladiator.

Bu 133

Jan Straka pilně pokračuje ve tvorbě dvouplošníků, tentokráte se pustil do modelu slavného letounu Sopwith F.1 Camel.

Bu 133

Adam Jeník využil své znalosti ze stavby oříšků a osvědčený stroj postavil ještě jednou, tentokráte nikoliv jako volňásek, ale řízený rádiem a poháněný nějakým tím Wattem. Podívejte se na jeho krásný Bucker Bu 133.

S.E.5a

Jednou z možností jak vytvořit RC minimaketu je zvětšit plánek na dvacetinku a použít běžně dostupné vybavení. Přesně tak to u svého modelu S.E.5a udělal Jan Straka

FSK: Supermarine Spitfire Mk.IX (foto: FSK ©)

Pro začátek nabízím ke shlédnutí skromnější fotogalerii typického modelu kategorie RC minimaket, legendárního Supermarine Spitfire, postaveného z polotovarů stavebnice firmy Flying Styro Kit s.r.o.

Bleriot XI Monopol Pegoud

Po fotogaleriích klasických RC minimaket určených především k létání venku si dovolím připojit i minimakety ze zcela opačného konce pomyslné škály těchto modelů, a to jak co do velikosti, tak hmotnosti. Zde hrají roli milimetry a gramy. Takže bych začal mou první skutečně funkční, tj. slušně létající a bezproblémově řiditelnou halovou malou RC minimaketou, modelem Blériot XI Monopol Pégoud, o rozpětí 40cm a letové hmotnosti 28gramů, poháněným elektromotorem.

Felda: Peitenpol Aircamper (foto: Felda ©)

Po nečekaném úspěchu s Blériotem jsem se stejnou výbavou, pohonem i obdobnou velikostí postavil model Pietenpol AirCamper, jehož fotografie jsou ke shlédnutí v této fotogalerii.